OKOLIČNÉ – renesančný objekt v Liptovskom Mikuláši – hotel s príslušenstvom

Kláštorná 143, Okoličné, Liptovský Mikuláš,
Obľúbené
Your search results

Prehľad

  • Aktualizované dňa:
  • 27 júna, 2022
  • 15,261 m2

Popis

Exkluzívny historický objekt v Liptovskom Mikuláši s veľkým parkom – kaštieľ OKOLIČNÉ , je pôvodne renesančný kaštieľ, vznikol v prvej polovici 17. storočia na mieste staršej kúrie, ktorú postavil Ján IV. starší Okoličiansky. Spolu s gotickým Kostolom sv. Petra z Alkantary je dominantou východnej časti mesta Liptovský Mikuláš – mestskej časti Okoličné.
Objekt prešiel prestavbami v rôznych historických obdobiach od 17 storočia po súčasnosť a je zapísaný v ústrednom zozname pamiatkového fondu ako národná kultúrna pamiatka. K budove kaštieľa so štyrmi nadzemnými a jedným podzemným podlažím prináleží areál s celkovou výmerou 15.261m2 s udržiavaným parkom s hodnotnými drevinami a obslužným objektom v podobe správcovského domu.

 

Nehnuteľnosť sa nachádza na rovinatom, oplotenom a udržiavanom pozemku v turisticky vyhľadávanej oblasti s výbornou dopravnou dostupnosťou a výhľadom na Nízke aj Vysoké Tatry.
Objekt je na základe platného stavebného povolenia predmetom komplexnej rekonštrukcie na hotel, ktorej stavebná časť je ukončená.
Súčasný kaštieľ je blokovou stavbou obdĺžnikového pôdorysu, s dvomi plnohodnotnými poschodiami a podkrovím s manzardovou strechou, značná časť objektu je podpivničená. Na všetkých štyroch nárožiach v I. poschodí vystupujú valcové arkiere na konzolách, pravouhlé drevené okná na prízemí a v I. poschodí majú kamenné šambrány s lištou, s profilovou nadokennou a podokennou rímsou.

 

Stred dispozície budovy tvorí renesančná výstupná sieň, z ktorej sú sprístupnené miestnosti prízemia a schodiskom vyššie podlažia. Miestnosti prízemia sú zaklenuté valenými klenbami s lunetami, s profilovanými štukovými hrebienkami. Na ploche klenby sú rozmiestnené hrebienkové štukové rámy v podobe zrkadiel. Na 1. a 2. poschodí sú rovné stropy. Všetky omietky v objekte sú nové po rekonštrukcii vrátane izolácií a inštalácií.

 

Objekt je postavený na kamenných základoch, bez známok zemnej vlhkosti po komplexnej rekonštrukcii s aplikáciou obvodovej izolácie. Zvislé nosné konštrukcie sú murované, masívne z pieskovcového kameňa hr. 75 -110cm, stropy v suteréne a na prvom nadzemnom podlaží sú klenbové pôvodné, opravené v roku 1984, stropy nad druhým podlažím z oceľových valcovaných „I“ nosníkov, širokými ohýbanými oceľovými profilmi s perlitobetónom, nad tretím podlažím z oceľových nosníkov s keramickými vložkami HURDIS, v jednej miestnosti na treťom podlaží je drevený trámový strop vzhľadovo upravený.

 

Strecha je valbová väznicová, krytina z medeného plechu, schodisko je železobetónové v súčasnosti s povrchom z cementového poteru. Všetky podlažia sú prepojené výťahovou šachtou. Pivničné priestory, rozdelené do troch prepojených miestností a môžu slúžiť ako reštauračná časť.
Okná sú nové, drevené, s dvojitým vákuovým zasklením, vstupné vráta kovové. Interiérové dvere sú nevyhotovené. Podlahy v budove sú v súčasnosti nevyhotovené, s výnimkou podláh z novej keramickej dlažby v 18 kúpeľniach v ubytovacej časti na druhom a treťom podlaží. Kúpeľne v ubytovacej časti sú obložené keramickým obkladom osadené oceľovými bielymi vaňami a obložené novým gresovým keramickým obkladom. Hygienické priestory na I. NP vrátane priestorov kuchyne sú bez vybavenia.
Vykurovanie budovy je ústredné teplovodné prostredníctvom oceľových doskových radiátorov. Zdroj vykurovania a teplej úžitkovej vody nie je vyhotovený. Elektroinštalácia je svetelná a motorická s poistkovými automatmi. Všetky obytné priestory sú vybavené novými slaboprúdovými káblovými rozvodmi pre reguláciu vykurovania jednotlivých miestností z jedného centra, telefonického resp. internetového pripojenia a televíznych káblových rozvodov. Budova má funkčné bleskozvody a klampiarske konštrukcie z medeného plechu. Komínové telesá prešli rekonštrukciou a sú vybavené nerezovou vložkou.

Vonkajšia omietka je vápenná hladká, vo výške prízemia so sanačným jadrom, vnútorné omietky sú taktiež hladké, na 2. a 3.nadzemnom podlaží s termoizolačným jadrom hr. 30mm.

 

Okres: Liptovský Mikuláš

Vzdialenosť od Bratislavy : 289km

Vzdialenosť JASNÁ – Nízke Tatry 18km, Aquapark Tatralandia 7km, Štrbské Pleso 43km

Vzdialenosť od Žiliny : 90km

Výmera podlaží hlavného objektu : 2 173 m2

Čistá úžitková plocha: 1 385m2

Obstavaný priestor stavby kaštieľa: 7 363m3

Výmera pozemkov spolu: 15 261m2

 

viac informácií na www.okolicne.com

 

CENA NA VYŽIADANIE

 

Adresa: Kláštorná 143, Okoličné, Liptovský Mikuláš
Štát: Slovakia (Slovak Republic)
Štát: Slovakia (Slovak Republic)
Otvoriť v Google Maps
ID nehnuteľnosti: 23034
Výmera pozemku: 15,261 m2
Úžitková plocha : 2,173 m2
Počet izieb/miestností: 27
Zoznam vybavenia
Elektrická prípojka
Kanalizácia
Park
Plynová prípojka
Telekomunikačná prípojka
Vodovodná prípojka
  • NAJNOVŠIE PROJEKTY

  • error: Obsah je chránený !!

    Porovnanie